sprawozdanie - Parafia Świętej Rodziny w Gdyni

Parafia Świętej Rodziny w Gdyni
Przejdź do treści


Powierzając się Panu Bogu w Trójcy Św. Jedynemu, i wzywając wstawiennictwa Niepokalanie Poczętej Maryi Panny, rozpoczynamy Nowy Rok Pański 2025. Jesteśmy świadomi różnych słabości i ograniczeń, ale także wdzięczni za wszystkie talenty i każde dobro, które otrzymaliśmy od hojnego Stwórcy. Jako ludzie wiary z nadzieją patrzymy w przyszłość.

Mijający rok 2024 obfitował w wiele ważnych wydarzeń w sferze naszej duchowości i w kwestiach materialnych. 13 listopada miała miejsce określona prawem kanonicznym wizytacja parafii przez biskupa diecezjalnego. To wydarzenie pozwoliło na ocenę minionych 7 lat od poprzedniej wizytacji.
Wizytacja pozwoliła zobaczyć jak żyjemy, oraz jak się doskonalimy.

Nasza parafia swoim terytorium obejmuje większą część Gdyńskiej dzielnicy Grabówek.
Parafię zamieszkuje ponad 5900 osób. Duży procent mieszkańców to ludzie w wieku średnim, starsi i samotni. Na terenie parafii zamieszkuje także wielu obywateli Ukrainy. Wiele także osób w związku z dobrą lokalizacją dzielnicy wynajmuje tu czasowo swoje lokale mieszkalne.
Parafia jest wspólnotą żywą. Duży procent wiernych przystępuje do Komunii Św., oraz do Sakramentu pokuty i pojednania. W niedzielę i święta sprawujemy 6 mszy św. W niedziele, święta oraz w dni powszednie na każdej mszy św., głoszone są homilie.

Przez działania parafialnego Zespołu Charytatywnego staramy się pomagać znajdującym się w potrzebie materialnej. Aktywnie włączamy się także w pomoc organizowaną przez Caritas naszej Archidiecezji. Nasi parafianie wykazują także dużą wrażliwość względem chorych przebywających w gdyńskich hospicjach.
W naszej parafii mamy Wspólnotę Żywego Różańca /5 róż różańcowych/.,  Ruch Rodzin Nazaretańskich, grupę „spotkania biblijne”, grupę modlitewną Św. O. Pio, oraz grupę rowerową.

W parafii działa 14 osobowa grupa ministrantów i lektorów, którzy ochotnie pełnią swoją służbę w niedzielę, a także w dni powszednie. Ponadto jednoczą ich spotkania sportowe w domu parafialnym, oraz mecze piłki nożnej na jednym z gdyńskich orlików. Wyjeżdżają na obozy i pielgrzymki.

Nasza parafia prowadzi katechezę sakramentalną dla dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii Św., oraz dla młodzieży pragnącej przyjąć Sakrament Bierzmowania. Prężnie działa także poradnictwo rodzinne, w ramach przygotowania narzeczonych do zawarcia sakramentu małżeństwa.

Od kilku lat działa niedzielna kawiarenka parafialna. Miejsce spotkań i rozmów naszych parafian, a także spożywania smacznych kulinariów. Tam także odbywały się spotkania parafialnego klubu filmowego, spotkania promujące zdrowy styl życia, porady medyczne. oraz spotkania różnych grup i wspólnot
Od lat przy domu parafialnym spotykają się gdyńskie dziewczęce zastępy zuchów. Kiedyś „Źródlane Rusałki,” obecnie „Konwalie.” W domu parafialnym odbywają się także spotkania w ramach warsztatów pisania ikon.

Do pracy stałej należy zaliczyć udział parafian w misjach i rekolekcjach wielkopostnych. Ważnym wydarzeniem duszpasterskim jest wielkopostna droga krzyżowa ulicami dzielnicy i letni festyn parafialny. Od lat uczestniczymy w drodze krzyżowej i procesji różańcowej ulicami Gdyni.
Nasza parafia czynnie zaangażowała się w spotkania związane z ogłoszonym Synodem o synodalności. Podczas spotkań poruszaliśmy tematykę synodalną, oraz refleksję dotyczącą funkcjonowania naszej wspólnoty parafialnej.

Od dziesięciu lat w każdą pierwszą niedzielę miesiąca modlimy się za rodziców oczekujących narodzin ich dziecka, z błogosławieństwem Eucharystycznym dla nich i dla poczętych dzieci.
Od września tego roku, przynagleni zobowiązującym tytułem naszej parafii prowadzimy coniedzielną modlitwę różańcową w intencji małżeństw i rodzin, oraz o poszanowanie w naszej Ojczyźnie życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.

Ponadto duża ilość naszych parafian podejmuje duchową adopcję dziecka poczętego.
Raz do roku w parafii odbywa się msza św. dla czynnych zawodowo i emerytowanych kolejarzy NSZZ Solidarność, oraz Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście. Także raz do roku w parafii spotykają się pielęgniarki i położne. Pod czujnym okiem Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku modlimy się polecając Panu Bogu ich trudną i odpowiedzialną pracę.

Z racji Tygodnia Misyjnego naszą parafię nawiedzali misjonarze z Ukrainy, Urugwaju, Korei Południowej. Z Mozambiku i Kuby. Gościliśmy Siostry Pallotynki pracujące w Kamerunie, siostry Katarzynki prowadzące dom dla trudnej młodzieży żeńskiej w Siemkach pod Kętrzynem; Siostrę Karolę Matyjaszczyk Pasjonistkę, budującą przychodnię zdrowia w Kamerunie. Nasi parafianie odpowiadają na pomoc dla Kościoła na Wschodzie i Kościoła w potrzebie. Żywo reagujemy na pomoc dla ofiar kataklizmów i przemocy wojennej.
Bolesnym wydarzeniem w życiu parafii była epidemia koronawirusa, która wymusiła dostosowanie życia duszpasterskiego do nowych nieznanych dotychczas warunków. Wstrząsnęła nas także wojna na Ukrainie. Na terenie naszej parafii w szkole podstawowej nr 52, przy ul. Okrzei zostało zakwaterowanych 91 obywateli Ukrainy. Także nasi parafianie przyjęli obywateli Ukrainy do swoich domów.

Niezwykle ważną dziedziną życia parafii jest nie tylko pogłębianie wiary, ale także jednoczenie środowiska w którym żyjemy. Od lat parafia owocnie współpracuje z radą dzielnicy Gdynia Grabówek, wspierając liczne i cenne inicjatywy radnych i mieszkańców. Uczniowie szkół podstawowych wraz z nauczycielami organizują w naszym kościele różne koncerty i przedstawienia. Na terenie Szkoły podstawowej nr 17 działa szkolne koło Caritas.

W minionym siedmioleciu w naszej parafii gościliśmy Diakonię Tańca z Rumii. Świadectwem życia i apostolatu dzielili się z nami członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka., oraz „Ludzie pełni życia.” Odwiedził nas także Ks. Ryszard Halwa SAC. Założyciel fundacji „S.O.S. dla poczętego życia,” redaktor naczelny czasopisma „Moja Rodzina,”

Odbywały się koncerty chórów, zespołów muzycznych z kraju, a także z Rosji i artystów indywidualnych. Dzieci ze szkół podstawowych wystawiają w kościele jasełka.
Stałym elementem życia parafii jest czwartkowa adoracja Najświętszego Sakramentu, piątkowa koronka do Bożego Miłosierdzia, wtorkowa modlitwa do Św. Józefa, I sobotnie nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP

Życzliwa przyjaźń łączy nas z Uniwersytetem Morskim. Historia tej przyjaźni rozpoczęła się z chwilą erygowania parafii. Komendant szkoły komandor Adam Mohuczy był sekretarzem komitetu budowy kościoła. Pierwszy proboszcz parafii przez kilka miesięcy, do czasu wybudowania kościoła sprawował mszę św. w auli ówczesnej szkoły morskiej.

Od wielu lat w naszej parafii swoją praktykę duszpasterską odbywali klerycy i diakoni Gdańskiego Seminarium Duchownego. W minionym okresie byli to kapłani Maciej Stodolski, Mateusz Glembin, Arkadiusz Kosznik, Filip Gobis. Gościmy także innych kleryków z racji Niedzieli Dobrego Pasterza i Niedzieli Chrystusa Króla,

Od poprzedniej wizytacji kanonicznej w parafii ochrzciliśmy 219 dzieci, do I Komunii św. przystąpiło 235 dzieci, do bierzmowania przystąpiły 223 osoby. Pobłogosławiliśmy 61 małżeństw. Do tej statystyki należy dodać liczbę 506 pogrzebów
Cieszymy się z dobrych relacji miedzy duszpasterzami i wiernymi. Parafianie dzielą się z nami doświadczeniami życiowymi, troskami i radościami. Dzięki temu poznajemy wzajemne problemy i radości.
Przedstawiając kwestie ekonomiczne należy wskazać, iż kościół parafialny poddawany jest koniecznym remontom.

Od poprzedniej wizytacji kanonicznej W kościele wymieniono okna i zainstalowano trzy witraże przedstawiające sceny z życia Św. Rodziny. Wszystkie witraże zaprojektował p. dr inż. Bogumił Oświecimski. Wykonała je firma p. Jacka Mańkowskiego z Banina. Kierownikiem budowy jest p. inż. Iwona Różańska.

Spośród wielu innych licznych dokonanych inwestycji należy wymienić: modernizację oświetlenia w kościele, oświetlenie placu przed kościołem. Dokonano generalnego remontu kaplicy bocznej. Na nowo dokonano izolacji pionowej samego kościoła, jak i domu parafialnego
Zamontowano osiem kamer monitoringu obejmujących wnętrze kościoła i teren przykościelny.
Odświeżono posadzki w prezbiterium, oraz w całym kościele. Tzw. polimeryzacja
Wzmocniono ściany przedsionka w kościele zabezpieczając je przed wilgocią. Założono daszki przeciwdeszczowe nad wszystkimi wejściami do kościoła. Poprawiono schody i kostkę brukową na placu kościelny. Ponownie zaizolowano przeciekający taras starej plebanii od ul. Kołłątaja. Zdemontowano tzw. werandę. Remont przeprowadziła firma p. Adama Dampc z Władysławowa
Dokonaliśmy także remontu i zainstalowaliśmy  nowe wyposażenie parafialnego archiwum.
W kościele, w ołtarzu głównym, pod obrazem Matki Bożej zostało zainstalowane relikwiarium z relikwiami Św. O. Pio, Św. Franciszka z Asyżu i Bł. Hanny Chrzanowskiej.

Na prośbę parafian udało się stworzyć mini kaplicę p. w. Św. Józefa.
W przyszłym roku planujemy wymianę posadzki i odnowienie obrazu w ołtarzu głównym. Chcielibyśmy także w następnych latach wymalować wnętrze kościoła i zamontować nowe sedilia.
Rok 2025 w Kościele Powszechnym jest jubileuszowym rokiem odkupienia. Chcemy wspólnie przypomnieć sobie, iż wiara to nie tylko sposób na życie, ale to styl życia. Możemy w pełni to zrozumieć kierując się na co dzień wartościami i tradycjami chrześcijańskimi. W naszej Archidiecezji, w roku 2025 będziemy obchodzić Jubileusz 100 lecia jej powstania.

Siostry i bracia nie lękajmy się czasu, który jest przed nami. Jest z nami Chrystus, który przychodzi do nas w wielorakich naszych potrzebach. On nieustannie obecny jest w naszym życiu. On jest Emmanuelem – Bogiem z nami i Bogiem dla nas. Bóg więc daje nam kolejny czas do wykorzystania i przemiany.
Z wiarą, miłością i nadzieją polecam całą naszą wspólnotę parafialną Bożej opiece.

Ks. kan. Mariusz Dziarmaga
proboszcz
Prasa katolicka
Kontakt z moderatorem - adamek64@o2.pl
Wróć do spisu treści