Rok 2014 - Parafia Świętej Rodziny w Gdyni

Przejdź do treści
Kronika parafii


KRONIKA PARAFIALNA – WYDARZENIA 2014 r.

02 – 29 stycznia – Kolęda parafialna, kapłańska wizyta duszpasterska.
06 stycznia – Opłatek dla ministrantów, scholi dziecięcej i rodziców.
26 stycznia – Wizyta przedstawicielek warszawskiego Sanktuarium Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, które przybliżyły nam Osobę i nauczanie Kapłana – Męczennika. Po każdej mszy św. można było nabyć komplet płyt z kazaniami Ks. Jerzego – jego duchowy testament.
luty – Wznawiamy spotkania duszpasterskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wznawiamy katechezy sakramentalne i tzw. Katechezy dla dorosłych.
01 luty – Kulig dla dzieci naszej parafii.
02 luty – Koncert kolęd w wykonaniu chóru „Symfonia.” Z parafii Św. Antoniego w Gdyni.
08 luty – Pracę w naszej parafii zakończył organista pan. Henryk Mania.
10 luty – Pracę organisty rozpoczął pan Mateusz Kotwica.
13 luty – Spotkanie duszpasterzy z Radą Dzielnicy Gdynia Grabówek.
01 marca – Rozpoczęcie remontu pomieszczeń nad zakrystią na tzw. starej plebani.
02 marca – Parafialna akcja dofinansowania świetlicy terapeutycznej „Familia.”
02 marca – Zabawa karnawałowa dla dzieci naszej parafii w operze leśnej w Sopocie.
04 marca – Pierwsze spotkanie nowotworzonego chóru parafialnego. Przyszło 11 osób.
09 marca – Spotkanie ze studentami z parafii O.O Jezuitów z Gdańska Wrzeszcza „Projekt Kazachstan.”
09 marca – Gorzkie Żale – kaznodzieją pasyjnym jest Ks. mgr Robert Zieliński, wikariusz naszej parafii.
16 marca – Udział parafian we mszy św. sprawowanej przez J. E. Ks. Abp. Sławoja Leszka Głódzia w naszym dekanacie, w kościele p. w. Przemienienia Pańskiego. Msza św. była transmitowana przez TV Polonia.
16 marca – Ministranci rozprowadzają świece wielkanocne i karty świąteczne jako dofinansowanie obozu letniego.
18. 23 marca – Koncert chóru „Dzwon Kaszubski.”
25 marca – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego – parafialne nabożeństwo podjęcia duchowej adopcji dziecka poczętego.
25 marca – Inauguracyjne spotkanie Parafialnego Zespołu Charytatywnego.
luty i marzec – W salkach na plebanii nocne czuwania, spotkania szczepów harcerskich.
06 – 09 kwietnia – Rekolekcje Wielkopostne. Rekolekcje wygłosił Ks. mgr lic. Jarosław Hinc wraz z Charyzmatyczną Wspólnotą Ikona Trójcy Świętej z Gdyni Dąbrowy. Rekolekcje były wprowadzeniem parafii w kanonizację papieża Jana Pawła II. Towarzyszyły nam relikwie i obraz Jana Pawła II. Po zakończeniu rekolekcji obraz został poświęcony i zawieszony w kaplicy bocznej kościoła.
11 kwietnia – Droga Krzyżowa ulicami naszego osiedla.
11 kwietnia – Po drodze krzyżowej koncert pieśni postnych w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku, pod dyrekcją pana Mateusza Kotwicy, naszego organisty.
20 kwietnia – Chrystus pan Zmartwychwstał. ALLELUJA
04 maja – Młodzież z Gimnazjum nr 4, znajdującego się na terenie naszej parafii zdobyła tytuł Mistrza Polski w międzynarodowym Konkursie „Odyseja umysłu.” Na prośbę dyrekcji szkoły młodzież zbierała do puszek ofiary na dofinansowanie wyjazdu do USA na finały międzynarodowe. Podczas mszy św. o godz. 10.00 i 11.30 młodzież zapewniła oprawę muzyczna liturgii, po mszach św., prezentowali koncert muzyczny.
05 maja – Protonotariusz Apostolski, Ks. dr Stanisław Zięba, wikariusz biskupi, udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży gimnazjalnej naszej parafii.
11 maja – Uroczysta I Komunia św. Do Komunii przystąpiło 37 dzieci.
17 maja – Pielgrzymka dzieci I Komunijnych do Sanktuarium maryjnego w Swarzewie
18 maja – Rocznica I Komunii św.
01 czerwca – Koncert chóru JUVENTUS. Chór pochodzi z Tczewa i wykonuje muzykę gospel.
07 czerwca – wyjazd młodzieży parafialnej na pola Lednickie, na spotkanie młodzieży.
08 czerwca – przedstawienie w wykonaniu uczniów SP nr 17 w Gdyni.
15 czerwca – festyn parafialny. Występ Zespołu Muzycznego JOCKER, gry, zabawy i teleturnieje dla dzieci i dorosłych. Konkurs karaoke. Bogata oferta kulinarna, pokazy motorowe.
19 czerwca – Uroczystość Bożego Ciała. Trasa wiodła ulicami Kołłątaja, Kapitańską, Beniowskiego, przez Plac Neptuna i ul. Kapitańską do kościoła parafialnego. Na skrzyżowaniu ulic Kapitańskiej i Bpa Okoniewskiego nastąpiło uroczyste błogosławieństwo dla całej naszej parafii.
25 lipca. Tradycyjnie w liturgiczne wspomnienie Św. Krzysztofa odbyła się msza św. w intencji kierowców i pieszych użytkowników dróg. Przed kościołem nastąpiło błogosławieństwo pojazdów i kierowców.
01 – 14 sierpnia – Wakacje dla dzieci naszej parafii. Obóz letni w Piwnicznej
01 sierpnia – w inicjatywy studentów AWFiS w Gdańsku, w ramach rządowego programu inicjatyw aktywności społecznej w parafii organizujemy kurs nording wal king /chodzenie z kijkami/. Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem parafian. Grupa liczy ok. 30 osób.
31 sierpnia – Msza św. dziękczynna za udane wakacje oraz inaugurująca Nowy Rok Szkolny i Katechetyczny 2014/2015
31 sierpnia – Pod koniec sierpnia w kościele pojawiła się elektroniczna tablica do wyświetlania pieśni liturgicznych, firmy Tuwal.
01 września – W domu parafialnym rozpoczynają się zbiórki dziewczęcego zastępu zuchów „Źródlane Rusałki.” ZHR
01 września – Po wakacyjnej przerwie wznawiamy działania duszpasterskie dla dzieci i młodzieży.
28 września – Podczas wszystkich mszy św. odbyło się odnowienie ślubów małżeńskich. Dużo pięknych wzruszeń, łez i szczęścia.
Wrzesień/październik – rowerowe wycieczki turystycznymi szlakami Trójmiasta i Kaszub
03 października – Uroczysta Msza św. z okazji 80 lecia istnienia Technikum Hotelarsko – Gastronomicznego w Gdyni. Na mszy św. byli obecni: dyrekcja i grono pedagogiczne, pracownicy szkoły, emerytowani nauczyciele i cała społeczność uczniowska. Eucharystii przewodniczył Ks. mgr lic Krzysztof Nowak, archidiecezjalny duszpasterz młodzieży, były katecheta w Technikum.
10 września – w zakrystii zamontowano nowy kredens – komodę na przechowywanie szat i paramentów liturgicznych. Przybyły też trzy nowe, funkcjonalne klęczniki.
12 października – XIV Dzień Papieski. Na zaproszenie Ks. Abp Metropolity Gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia i prezydenta miasta Gdyni p. dr Wojciecha Szczurka, nasi parafianie uczestniczyli w uroczystej procesji różańcowej od Urzędu Miasta, przez ul. Świętojańską do Kolegiaty NMP Królowej Polski. W parafii zorganizowaliśmy zbiórkę finansową na potrzeby Fundacji Nowego Tysiąclecia – pomagającej ubogiej młodzieży w zdobyciu wykształcenia.
24 październik – o godz. 12.00 odbyła się uroczysta msza św. z okazji 85 lecia Zespołu Szkół Mechanicznych im, inż. Tadeusza Wenty w Gdyni. Eucharystii przewodniczył Ks. Nikos Skuras, wieloletni prefekt szkoły.
październik – Cała społeczność parafialna modli się o dar zdrowia dla Ks. Arcybiskupa Metropolity, który prosi nas o modlitwie po przebytej operacji. Niech dobry Bóg wspiera i umacnia naszego Arcypasterza. Szczególny charakter miała modlitwa podjęta przez nasze Róże Różańcowe.
październik – z parafii wyjechał do Wrocławia Ks. Ludwik Adamski, od wielu lat rezydujący przy naszej parafii. Wyjechał do Domu Kapłana Emeryta. Żegnamy go w ciszy i modlitwie o jego zdrowie, o wszelkie łaski, tak bardzo mu teraz potrzebne.
październik – na plebani odbywają się ćwiczenia z gimnastyki rehabilitacyjnej prowadzone przez studentów AWFiS
01 listopada – ministranci sprzedają znicze. Otrzymane w ten sposób fundusze przeznaczą na odnowienie strojów liturgicznych.
06 listopada – Msza Św. w intencji zmarłych kapłanów, pracowników świeckich, organistów, kościelnych, gospodynie, członków i liderów duszpasterstw i grup modlitewnych z naszej parafii. Pamięć o nich zobowiązuje nas do jeszcze bardziej wytężonej pracy.
08 listopada – w kościele została zamontowana nowa chrzcielnica projektu p. architekta inż. Piotra Tołkina. Jest to dar ołtarza od rodziców dzieci, które w naszej przyjęły po raz pierwszy sakrament Komunii Św., oraz rodziców tegorocznych bierzmowanych. Reszta funduszów pochodziła z festynu parafialnego i wrześniowej tacy inwestycyjnej.
10 listopada – W naszej parafii odbyła się Dekanalna Kongregacja poprzedzona Mszą św. w intencji zmarłych kapłanów pracujących w naszym Dekanacie Gdynia Chylonia. Mszy św. przewodniczył Ks. dr Jacek Socha, proboszcz parafii p. w. Św. Mikołaja w Gdyni Chyloni, wice dziekan. Homilię wygłosił Ks. prof. Tomasz Czapiewski, wykładowca historii sztuki w Gdańskim Seminarium Duchownym, rezydujący w kościele Św. Józefa w Gdyni.
11 listopada – o godz. 18.00 uroczysta msza św. w intencji naszej ojczyzny. Modliliśmy się o mądrość, świętość i pomyślność dla wszystkich Polaków. Modlitwą otaczaliśmy miasto Gdynię przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi. Uroczystość ubogacił śpiew naszego chóru parafialnego.
18 listopada – inauguracja spotkań Ruchu Rodzin Nazaretańskich. Msza św. o godz. 18.00. Po mszy św., spotkanie formacyjne w domu parafialnym.
22 listopada – pierwsze spotkanie naszego Chóru parafialnego. Św. Cecylia wspiera ich i mobilizuje do dalszej, intensywniejszej pracy. W spotkaniu uczestniczył pan organista, założyciel i dyrygent chóru.
22 listopada – wyjazd lektorów, ministrantów z panem zakrystianinem i Ks. opiekunem do Torunia. Zwiedzali katedrę, planetarium i fabrykę pierników.
23 listopada – W parafii gościł Ks. Andrzej Leszczyński – ekonom naszego Seminarium Duchownego w Gdańsku Oliwie. W tym dniu zgodnie z zarządzeniem Ks. Abp. Metropolity taca niedzielna przeznaczona jest na potrzeby naszego seminarium archidiecezjalnego.
28/29 listopada – Pielgrzymka autokarowa Ruchu Rodzin Nazaretańskich na Jasna Górę.
grudzień – Roraty z pysznym kakao i ciastkami.
07 - 09 grudnia – Trzy dniowe rekolekcje adwentowe. Rekolekcje wygłosił Ks. mgr lic. Mariusz Pawlikowski, proboszcz parafii p. w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Dobrzykach, w Diecezji Elbląskiej.. 08 grudnia – Msza św. z okazji Dnia Akademii Morskiej. Eucharystii na terenie Akademii przewodniczył Ks. bp. Wiesław Szlachetka.
28 grudnia – odpust parafialny. Mszy Św. przewodniczył i homilię wygłosił Ks. mgr lic. Stefan Pasternak – Kanclerz Gdańskiej Kurii Metropolitalnej.
31 grudnia – msza św. na zakończenie starego roku, z prośbą o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej na Nowy 2015 rok.

Prasa katolicka
Wróć do spisu treści