Rok 2016 - Parafia Świętej Rodziny w Gdyni

Przejdź do treści
Kronika parafii


KRONIKA PARAFIALNA – WYDARZENIA 2016 r.

o1 stycznia – Rozpoczynamy Nowy Rok Pański 2016. Na plebanii noc sylwestrową spędzili członkowie Ruchu Rodzin Nazaretańskich
styczeń – kolęda parafialna. W tegorocznej kolędzie brali udział Ks. kan. Rafał Dettlaff kanclerz Gdańskiej Kurii Metropolitalnej i Ks. Mariusz Pawlikowski z parafii Św. Piotra i Pawła w Dobrzykach w diecezji Elbląskiej.
06 stycznia – Spotkanie opłatkowe Wspólnoty Żywego Różańca w kawiarence parafialnej
06 stycznia – Koncert kolęd naszego chóru parafialnego. Koncert cieszył się dużą frekwencją i zadowoleniem naszych parafian.
07 stycznia – spotkanie administratora parafii z p. Ryszardem Hirsz, konserwatorem zabytków miasta Gdyni. W spotkaniu wzięli udział p. Bogumił Oświecimski, nasz projektant, oraz radny miasta Gdyni p. Marcin Wołek, nasz parafianin. Spotkanie dotyczyło wymiany okien i instalacji witraży w naszym kościele parafialnym.
10 lutego – Środa popielcowa. Rozpoczynamy Wielki Post. Kazania pasyjne podczas Gorzkich Żalów głosi Ks. mgr Grzegorz Rutana, wikariusz z parafii p w. N.M.P Królowej Polski z Gdyni.
20 lutego – 25 lecie sakry biskupiej Ks. Abp Sławoja Leszka Głódzia, naszego metropolity. Administrator parafii brał udział w uroczystościach dziękczynnych na Jasnej Górze.
28 lutego – Uroczystości 25 lecia sakry biskupiej Ks. arcybiskupa w katedrze Oliwskiej.
06 – 10 marca – rekolekcje wielkopostne w naszej parafii.  Rekolekcje dla dorosłych, dzieci ze szkoły podstawowej i młodzieży szkół średnich znajdujących się w granicach naszej parafii wygłosił Ks. mgr lic Mariusz Pawlikowski z Dobrzyk w diecezji Elbląskiej.
11 marca – Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii. Rozważaliśmy słowa zapisane w dzienniczku Św. Siostry Faustyny. Duża frekwencja parafian. Po drodze krzyżowej w kościele koncert „Stabat Mater” w wykonaniu kontr / tenora p. dr Sławomira Bronka.  
15 marca – Ks. Bp Wiesław Szlachetka udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży naszej parafii, oraz kilkorgu dorosłym
18 marca – Droga Krzyżowa ulicami naszej Gdyni. W modlitewnym pochodzie uczestniczyli licznie nasi parafianie
24 – 26 marca – Triduum Paschalne – liczny udział parafian w naszych obchodach Świąt Paschalnych. W Wielki Piątek wysłuchaliśmy odśpiewanej pasji w g. Św. Jana. Podczas adoracji krzyża słuchaliśmy utworów w wykonaniu naszego chóru parafialnego
03 kwietnia – Niedziela Miłosierdzia – zbiórka do puszek na rzecz CARITAS, o godz. 15.00 w kościele parafialnym odśpiewaliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia
06 kwietnia – spotkanie z misjonarzem Ks. Romualdem Turzyńskim, naszym dawnym wikariuszem /1997 – 2005/, obecnie misjonarzem w Argentynie, w diecezji Comodoro Rivadavia.
10 kwietnia – Ks. Turzyński przez całą niedzielę dzielił się z nami świadectwem Słowa Bożego
24 kwietnia – Na zakończenie Tygodnia modlitw o powołania do służby Bożej gościliśmy w naszej parafii kleryków naszego Gdańskiego Seminarium Duchownego z Gdańska Oliwy. Al. Paweł Strzałkowski i Al. Mateusz Majka dzielili się podczas każdej mszy św. świadectwem swojego powołania.
01 maja – Na prośbę papieża Franciszka zbiórka finansowa na Ukrainę. Pomagamy ofiarom wojny.
01 maja – w kawiarence pojawiają się zdjęcia z historii naszej parafii.
06 maja – spotkanie Ks. administratora z organizatorami Światowych Dni Młodzieży. Przedyskutowano formę i organizacje pobytu młodzieży, oraz zakwaterowanie na terenie naszej parafii i w domu parafialnym.
08 maja – W kawiarence wystawiono projekty witraży autorstwa mgr inż. Bogumiła Oświęcimskiego. Czekamy na oceny najważniejszych recenzentów – naszych parafian.
09 maja – Wzdłuż kościoła od strony kaplicy zmieniono tzw. małą architekturę /posadzono kwiaty i iglaki, teren wysypano białym gresem/. Pomysłodawcą i wykonawcą był Ruch Rodzin Nazaretańskich.
13 maja – pierwsza msza św. fatimska. Przygotowujemy się do przyszłorocznej 100 rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie. Przed mszą św. różaniec. Po mszy św. procesja wokół kościoła ze śpiewem litanii loretańskiej. Po powrocie do kościoła odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego.
14 maja – wyjazd ministrantów i lektorów za Kaszuby. Towarzyszy im opiekun Ks. Paweł Borkowski i pan kościelny Adam
15 maja – W Uroczystość Zesłania Ducha Św. O godz. 11.30 Uroczystość Rocznicy I Komunii Św.
19 – 22 maja – Dla uczczenia Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia parafialna pielgrzymka do Wilna.
26 maja – Uroczystość Bożego Ciała. W tym roku towarzyszy nam chór parafialny.
28 maja – parafialna pielgrzymka do Lichenia.
06 czerwca – pogrzeb zasłużonego parafianina p. Eugeniusza Haase, ojca O. Andrzeja Haase OSB, proboszcza parafii w Tyńcu. Z tej racji gościliśmy w parafii  Opata Benedyktynów z Tyńca O. Szymona Hiżyckiego.  
12 czerwca – Festyn parafialny. Dobra zabawa dla wszystkich parafian. Była loteria fantowa, licytacja piłek z podpisami piłkarzy Arki Gdynia i piłkarek ręcznych Vistal Gdynia. Przyjechali policjanci na motorach i odwiedził nas były piłkarz Bałtyk Gdynia p. Mieczysław Gierszewski. Było malowanie twarzy i porady medyczne z pomiarem ciśnienia i glukozy. Odbył się występ scholki dziecięcej i naszego młodzieżowego zespołu muzycznego. Zaśpiewał chór Gospel GGC z Sopotu. Można było spożyć bigos, kiełbaski z grilla i pyszne ciasta. Na całością czuwali Ks. administrator Mariusz, Ks. Paweł, pan kościelny Adam Komor i pan organista Mateusz Kotwica. Wszystko udokumentował „Gość Niedzielny.” Na koniec wspólnie zatańczyliśmy taniec belgijski. Fundusze z festynu przekazano na dofinansowanie wakacji naszych dzieci z parafii, szczególnie dla scholi i ministrantów. Radości nie było końca.
26 czerwca – na mszy św. o godz. 11.30 zakończyliśmy rok szkolny o katechetyczny.
01 lipca – Z dniem dzisiejszym Ks. abp Metropolita Sławoj Leszek Głódź mianował drugiego wikariusza parafialnego w osobie Ks. mgr Seweryna Sobczaka. Dziękujemy serdecznie Ks. Arcybiskupowi za tą nominację. Nowego księdza witamy równie serdecznie.
01 Lipca – Pielęgnacja drzewostanu od ul. Morskiej. Przycięto konary 15 drzew do 30 procent. Kościół można zobaczyć od ul. Morskiej. Także przy kościele stało się jaśniej i bezpieczniej. Nie boimy się także silnych wiatrów i spadających na głowy gałęzi drzew.   
18 lipca – remont kruchty kościelnej. Zdjęto boazerię, odnowiono ściany kruchty i ołtarz Św. Antoniego. Prace wykonała firma budowlano – remontowa p. Tadeusza Czai.
20 – 24 lipca – Rozpoczął się diecezjalny etap Światowych Dni Młodzieży. Także 9 rodzin z naszej parafii przyjęło młodych, radosnych pielgrzymów. W parafii gościmy młodzież z Ukrainy, Hiszpanii, Francji i Meksyku. Ogólnie 22 osoby. W niedzielę 24 lipca młodzież uczestniczyła we mszy św. w naszym kościele parafialnym. Zostali przyjęci owacjami. Każdy z nich przedstawił się i powiedział z jakiego kraju pochodzi.
21 lipca – reorganizacja – odnowienie naszego ogródka parafialnego od ul. Kołłątaja. Przybyły krzewy, skalniak i nowe ścieżki.
01 - 05 sierpnia – wyjazd dzieci naszej parafii z Ks. Pawłem Borkowskim na letni wypoczynek do Schodna na Kaszuby.
25 sierpnia – w ogródku parafialnym zainstalowano figurę matki Bożej Niepokalanie Poczętej.
29 sierpnia – otrzymaliśmy zgodę Urzędu miasta Gdyni na remont i wymianę okien w kościele. Tym większa to radość, ponieważ zgodę podpisano 26 sierpnia w uroczystość Matko Bożej Częstochowskiej.
Wrzesień – Po wakacyjnej przerwie wznawiamy działania duszpasterskie dla dzieci i młodzieży.
04 września – podczas mszy św. o godz. 11.30 modlitwą podziękowaliśmy za minione wakacje i prosiliśmy Pana Boga o błogosławieństwo dla dzieci, młodzieży, nauczycieli i katechetów na Nowy Rok Szkolny 2016/2017. Po mszy św. nastąpiło poświęcenie tornistrów dla dzieci, które pierwszy raz rozpoczęły naukę szkolną.
05 września – spotkanie dla rodziców dzieci, które w tym roku szkolnym przystąpią po raz pierwszy do I Komunii Św.
08 września – Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Podczas mszy św. o godz. 18.00 poświęciliśmy naszą parafię Niepokalanemu Sercu Maryi. Po mszy św., nastąpiło poświęcenie figury Matki Bożej na posesji parafii przy ul. Kołłątaja. Figurę ofiarowali p. Ewa i Andrzej Małkiewicz. W kościele wystawiono parafialną Księgę Zawierzenia. Można składać w niej podpis pod aktem poświęcenia parafii N.M.P.
11 września – młodzieżowy zespół muzyczny z naszej parafii ubogacał liturgię całej niedzieli. Przed kościołem zbiórka do puszek na wyjazd zespołu na warsztaty muzyczne z naszym panem organistą do Mątowów na Żuławy.
11 września – oprawę mszy św. o godz. 11.30 przygotowali harcerze z hufca przy szkole podstawowej nr 17 w Gdyni.
18 września – zbiórka do puszek na wsparcie dla ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech.
18 września – nasza parafia włączyła się do projektu tzw. Budżetu Obywatelskiego. Wspomagamy budowę boiska przy gimnazjum nr 4. Wspomagamy tez projekt biblioteki miejskiej na Grabówku „Przyjazna Dzielnica.”
21 września – pierwsze powakacyjne spotkanie chóru parafialnego.
23 – 25 września – wyjazd scholi parafialnej z panem organistą na przywitanie jesieni. Dzieci nie tylko odpoczywały, ale wzięły udział w warsztatach muzycznych. Schola coraz lepiej śpiewa.
24 września – parafialna pielgrzymka do sanktuariów maryjnych Kaszub. Pielgrzymi odwiedzili Wiele, Kartuzy i Kościerzynę.
25 września – jak co roku dzień odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Zgodnie z propozycją Episkopatu Polski małżonkowie odnowili przysięgę. Było dużo radości i łez wzruszenia. W naszej parafii p. w. Św. Rodziny miało to szczególny wymiar.
26 września – uroczysta msza św. z okazji inauguracji Roku Szkolnego dla całej społeczności szkolnej Gimnazjum nr 4. Także dla uczczenia osoby patrona szkoły Bł. Ks. komandora Władysława Miegonia. Po mszy św. w kościele odbyło się ślubowanie klas I.
26 września – gościmy w parafii O. Waltera Corsiniego z Ruchu Misjonarzy Sług Ubogich Trzeciego Świata. Jest to działające od lat 80-tych zgromadzenie, w którego skład poza wspólnotą ojców i sióstr, wchodzi też wspólnota rodzin misyjnych. Ruch ten działa przede wszystkim w Kordylierze Andyjskiej w Peru, gdzie posługują najbiedniejszym spośród tamtejszych mieszkańców.
09 października – We wspólnocie parafii przeżywamy kolejny XVI Dzień Papieski. Na zaproszenie Ks. Abp Metropolity i prezydenta Gdyni licznie uczestniczyliśmy w procesji różańcowej ul. Świętojańską do kolegiaty N.M.P. Przed naszym kościołem miała miejsce zbiórka finansowa na Dzieło Nowego Tysiąclecia, dla wspomożenia zdolnej młodzieży z ubogich rodzin, aby pomóc im w zdobyciu upragnionego wykształcenia.
13 października – ostatnia w tym roku msza Św. Fatimska.
15 października – Światowy dzień Dziecka utraconego – w naszym kościele parafialnym różaniec i msza św. w intencji zmarłych dzieci oraz o Boże błogosławieństwo dla ich rodziców.
17 października – Dekretem Ks. Abp Metropolity Gdańskiego dr Sławoja Leszka Głódzia administrator parafii Ks. Mariusz Dziarmaga został mianowany kanonikiem honorowym Gdyńskiej Kapituły Kolegiackiej.
18 października – Nasza parafia zorganizowała konkurs dla ministrantów na temat wiedzy religijnej i sportowej, którego finał odbył się we wtorek 18.10.  Fundatorem nagród dla naszych chłopców był klub „Arka Gdynia.” Szczególną rolę odegrał rzecznik prasowy klubu pan Tomasz. Gdyński klub „Arka” na swojej stronie Internetowej zamieścił informację o naszym konkursie.
23 października – coroczna akcja sprzedaży zniczy. Znicze sprzedają ministranci pod czujnym okiem Ks. Pawła Borkowskiego. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na dofinansowanie funduszu ministranckiego /zakup nowych alb i komży/.
01 listopada – cała parafię zjednoczyła modlitwa za zmarłych. Jak każdego roku podczas nabożeństwa różańcowego odczytywaliśmy „wypominki.”
01 listopada – ministranci pod opieka Ks. Pawła Borkowskiego i p. Adama Komora, zakrystianina wieczorem nawiedzili cmentarz witomiński, modląc się na grobie naszego pierwszego proboszcza Ks. Wojciecha Surmana.
13 listopada – konkursowy występ muzyczny pieśni patriotycznych młodzieży Gimnazjum nr 4, wykonany w ramach konkursu „Śpiewająca Polska.”
13 listopada – Od ośmiu lat w drugą niedzielę listopada obchodzimy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Na prośbę polskich biskupów dzisiaj przed kościołem zbiórka do puszek na pomoc chrześcijanom w Iraku.
13 listopada – W kawiarence parafialnej o godz. 17.00 odbyło się spotkanie nt. „Racjonalne żywienie w wieku senioralnym i cukrzycy typu II.”
20 listopada – Uroczyste zakończenie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. O godz. 10.00 podczas uroczystej sumy parafialnej przed wystawionym Najświętszym Sakramentem proklamowaliśmy Jezusa Chrystusa Królem naszych serc. Akt proklamacji został wystawiony w parafialnej Księdze Zawierzenia i podpisywany przez parafian. Uroczystość uświęcił występ naszego chóru parafialnego pod dyrekcją p. Mateusza Kotwicy. Dziękowaliśmy Bogu za wszystkie inicjatywy parafialne i indywidualne związane z Rokiem Miłosierdzia.
20 listopada – Z racji patronalnego Święta Gdańskiego seminarium Duchownego gościliśmy w parafii Ks. Dk. Dawida Kijowskiego. Ks. Diakon głosił Słowo Boże. Taca z całej niedzieli jest przeznaczona na utrzymanie naszego Seminarium Duchownego.
20 listopada – Msza św. o godz. 13.00 dla całej społeczności kolejarzy Szybkiej Miejskiej z Trójmiasta. W uroczystej Eucharystii wzięli udział kolejarze z rodzinami. Był obecny Prezes Zarządu PKP Szybkiej Kolei Miejskiej p. Maciej Lignowski, oraz dyrektor Bartłomiej Buczek. Eucharystię uświęciła obecność pocztów sztandarowych. Uroczystość uświetniła obecność pocztów sztandarowych: 1) Pracowników PKP Wejherowo 1921, 2) NSZZ Solidarność SKM Gdynia Cisowa, 3) PKP SKM Związek Zawodowy Kolejarzy Gdynia Cisowa, 4) PKP Stacja Gdynia Port Solidarność „Cargo.”
11 – 13 grudnia – rekolekcje adwentowe. Rekolekcje prowadzi Ks. kan. Rafał Dettlaff kanclerz Gdańskiej Kurii Metropolitalnej.
11 grudnia – Ukonstytuowała się nowa Rada Duszpasterska. Rada jest złożona z przewodniczących grup i duszpasterstw działających przy naszej parafii
16 grudnia – opłatek w Szkole Podstawowej nr 17, z udziałem administratora parafii
30 grudnia – Odpust parafialny. Uroczystościom przewodniczył i homilię wygłosił Ks. prał. kmdr por. Zbigniew Rećko Dziekan Marynarki Wojennej RP, proboszcz parafii wojskowej w Gdyni Oksywiu.
31 grudnia – Msza św. na zakończenie starego roku z nabożeństwem dziękczynno – błagalnym.


Prasa katolicka
Wróć do spisu treści