Puck - Parafia Świętej Rodziny w Gdyni

Parafia Świętej Rodziny w Gdyni
Przejdź do treści
Jubileuszowa Autokarowa Pielgrzymka Szlakiem Cysterskim NORDY"


Jubileuszowa Autokarowa Pielgrzymka Szlakiem Cysterskim NORDY (Kaszub Północnych) odbyła się w sobotę kończącej się Oktawy Wielkanocnej Roku Jubileuszowego 2025. 20-osobowa grupa autokarowa św. Rodziny z Gdyni po śniadaniu wyruszyła w kierunku Wejherowa. Cały dzień panowała słoneczna chociaż chłodna aura. Czas dojazdu z Gdyni przeznaczyliśmy na modlitwę, przede wszystkim w int. zmarłego papieża Franciszka, którego pogrzeb został ostatecznie ustalony na sobotnie południe, 26 kwietnia.  Odwiedziliśmy kilka bardzo ważnych miejsc związanych z historią Pomorza. Na początku  zamek-pałac wraz z fragmentem dawnego parku w Krokowej.

Zasadniczą część pielgrzymki stanowiło nawiedzenie najważniejszych zabytków i miejsc kultu Bożego w Żarnowcu, Starzynie i Pucku, stanowiących jednocześnie część Pomorskiego Szlaku Cysterskiego.
Siostra Benedyktynka z Żarnowca pięknie przedstawiły zarys dziejów tamtejszej wspólnoty monastycznej, budowlę i wyposażenie kościoła pw. Zwiastowania N.M.P.. Potem przeszliśmy przez krużganki do kaplicy i skarbca. Była również możliwość zaopatrzenia się w wydawnictwa i produkty z klasztornego sklepiku.
/Warto wrócić tamże na dłużej, np. zapisując się na 3-dniowe rekolekcje w ciszy, które cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. Potrzebne informacje są dostępne na stronie internetowej Klasztoru/.
Następnie krótko nawiedziliśmy zadbany, prawie czterechsetletni kościół paraf. pw. Św Michała Arch. w Starzynie (otwarty w ciągu dnia), gdzie od ubiegłego roku gospodarzy nowy proboszcz, ks. Mateusz Warmijak.

W Pucku wyszliśmy "na ląd" przy ul. 10-Lutego, przechodząc k. terenu dawnego zamku obronnego i historycznego portu rybackiego /miejsce uroczystości państwowych kolejnych rocznic zaślubin Polski z Morzem oraz przybywania uczestników Morskiej Pielgrzymki Rybaków na odpust św Ap. Piotra i Pawła pod koniec czerwca/.  W parafialnym Centrum św. Dominika /naprzeciw szpitala miejskiego/ zjedliśmy umówiony pyszny obiad w gustownie przystrojonej sali Mario.
Po zasłużonej przerwie zwiedziliśmy pięknie odnowioną Pucką Farę, której historia budowy sięga jeszcze czasów krzyżackich XIV-XV w. /wyposażenie w większości barokowe/. Co ciekawie i opatrznościowe - byłym proboszczem Parafii w Żarnowcu na przełomie XX/XXI w. następnie obecnym od 2005 r. w parafii "farnej" jest ks. prał. Jerzy Kunca. Ofiarnie angażując się, przy współpracy z parafianami oraz instytucjami i darczyńcami, doprowadził do widocznego odnowienia wspomnianych obiektów.
Ok. godz. 15 rozpoczął się spacer w kierunku parkingu autokarowego. Przejście przez pucki rynek i kilka kolejnych uliczek pozwoliło nam bardziej doświadczyć puckiej sielanki panującej zazwyczaj przed sezonem letnim. Wyjeżdżając z miasta "zahaczyliśmy" jeszcze o Puckie Hospicjum im. Św. O.Pio, gdzie pomodliliśmy się w int. chorych i personelu. Pożegnali nas dyżurujący wolontariusze i obecny hospicyjny kapelan i egzorcysta, ks. Janusz Przygocki /także autor kilku poczytnych, bogato ilustrowanych albumów i książek historii swojego rodu oraz relacji z wypraw rowerowych w Europie/.

Na koniec mogliśmy zobaczyć parter obecnego pałacu neobarokowego w Rzucewie, zamówić ostatnią kawę/herbatę i pospacerować na terenie ogrodu, dochodząc do małej przystani nad Zatoką Pucką.
Powrót do Gdyni był okazją do wspólnego pośpiewania a także radością z dzielenia się słowem /w perspektywie kolacji we własnych domach/.
Dziękujemy wszystkim, którzy w różnych miejscach i na różne sposoby służyli naszej grupie przyczyniając się do doznania niezapomnianych wrażeń duchowych i estetycznych.

opis zdjęć:
1. Krokowa -zamek XIV-przebudowa do XVIIIw. w /foto: SzCN00-SzCN01/
2. Żarnowiec - kościół i Klasztor Sióstr Benedyktynek XIII-XIV w.
/foto: SzCN02-SzCN08/
3. Starzyno -kościół parafialny XVII w. i posesja /foto: SzCN09-SzCN11/
4. Puck - port rybacki, szpital miejski /dawny klasztor/,
Sala Mario w Centrum Dominika -obiad,
oraz FARA -kościół parafialny XIV-XV w. /foto: SzCN12-SzCN18/
5. Rzucewo - neogotycki pałac z poł. XIX w.
/w dawnych dobrach m.in. króla Jana III Sobieskiego)
oraz mała przystań nad Zat.Pucką - /foto: SzCN19-SzCN21/
tekst/foto - ks. Grzegorz Błasiak
Prasa katolicka
Kontakt z moderatorem - adamek64@o2.pl
Wróć do spisu treści